Wybór wentylacji
Wentylacja w domu - grawitacyjna czy mechaniczna

Wentylacja w budynkach wymagana jest przez przepisy budowlane. Okazuje się jednak, że ta tradycyjna grawitacyjna pod wieloma względami jest kłopotliwa. Trudno będzie do każdego pomieszczenia ja doprowadzić a często mogą się z nią wiązać różne problemy. Dodatkowo prawidłowo działająca wentylacja może powodować duże straty ciepła, które będą stanowić nawet 60% całego zapotrzebowania na energię cieplną. Stosowaną alternatywą może być wentylacja mechaniczna, w której przygotowany jest odzysk ciepła. Coraz częściej jest to alternatywa chętnie stosowana. To specjalna wentylacja nawiewno wywiewna, która ma system, który odpowiada za usuwanie zużytego powietrza oraz dostarczenie świeżego do budynków.

Oba strumienie są kierowane do centrali, gdzie ciepłe powietrze wychodzi z pomieszczeń. Jednocześnie przed usunięciem dochodzi do ogrzania powietrza pobranego z zewnątrz i tak można oszczędzać na takiej instalacji. Te rozwiązania z odzyskiem ciepła okazują się być niezwykle praktyczne i dają nam naprawdę wiele pozytywnych możliwości, dlatego nie ma się co dziwić, że są chętnie stosowane. Gdy chodzi o centrale do wentylacji mechanicznej to produkcją zajmuje się coraz więcej firm i rynek ma nam wiele do zaoferowania. Określone warunki termiczne powodują, które rozwiązania będą najlepsze i jak będzie można je wykorzystywać.

Wydaje się więc, że czasami ta wymiana powietrza nie będzie korzystna. Dlatego najlepsze są rozwiązania, gdy wymiennik można obejść. Opcji jest wiele i jeśli chcemy się zdecydować na nowoczesną wentylację mechaniczną, to na pewno rozsądne będzie w nią nieco więcej zainwestować. Najlepiej wybierać taką, w której na wysokim poziomie znajduje się oczywiście funkcjonalność sterownika, ponieważ to on decyduje o tym, że urządzenia daję nam pełen komfort oraz wiele pozytywnych rozwiązań, które w dłuższej perspektywie charakteryzują się skutecznością i gwarantują skuteczne wentylowanie pomieszczeń.

Zobacz również
Wybór wentylacji

Jeśli w budynkach będzie nadmiar wilgoci to trzeba się liczyć z tym, że będzie się rozwijać pleść oraz grzyby na powierzchniach, które są wilgotne. To prowadzi do niszczenia konstrukcji...