Wybór wentylacji
Wentylacja na poddaszu użytkowym

Jeśli w budynkach będzie nadmiar wilgoci to trzeba się liczyć z tym, że będzie się rozwijać pleść oraz grzyby na powierzchniach, które są wilgotne. To prowadzi do niszczenia konstrukcji oraz izolacji dachu. Powoduje również rozwój drobnoustrojów i chorób niebezpiecznych dla człowieka. Dach i poddasze można chronić przed wilgocią przez następujące działania: - przygotowanie szczelnych pokryć dachowych, które będą miały także wstępne krycie - suszenie drewna, które będzie przeznaczane na konstrukcję dachu - przygotowywanie folii izolacyjnej, która chroni przed wilgocią z wnętrza - prowadzenie regularnej wentylacji pomieszczeń.

Co to jest wentylacja? Jako wentylację trzeba określić wymianę powietrza zanieczyszczonego ze świeżym w pomieszczeniach. Poprawne funkcjonowanie wentylacji jest bardzo ważne i polega na odprowadzaniu zanieczyszczonego powietrza oraz doprowadzaniu do pomieszczeń czystego, świeżego powietrza z zewnątrz pomieszczeń. Można tutaj stosować różne rozwiązania, które mają prowadzić do osiągniecia możliwie najlepszych efektów. Przede wszystkim chodzi o to, by ograniczyć ilość wilgoci, która będzie w pomieszczeniach. Dlaczego jest niezbędna? W czasie użytkowania domu powstają duże ilości wilgoci. Człowiek, który oddycha i wykonuje różne czynności tworzy bardzo wiele pary wodnej praktycznie w każdej godzinie. Najwięcej jednak w czasie prania, gotowania oraz kąpieli.

Podczas wykonywania czynności domowych także para wodna się pojawia. Może dochodzić także do tego, że mamy wilgoć, która zawarta jest tynkach zaprawie oraz betonie. Obecnie produkowane są bardzo szczelne okna, które tak naprawdę nie gwarantują nam optymalnych warunków do wymiany powietrza, ponieważ praktycznie dom staje się jak zamknięta hermetycznie puszka. Od sprawnej wentylacji zależy wiec bardzo wiele i może ona wpływać na jakość powietrza w domu oraz trwałość całej przygotowanej konstrukcji. Rodzaje wentylacji Już na etapie projektowania swojego domu trzeba się zastanowić jaki system będzie dla nas najlepszy. Najważniejsze to przygotować taką wentylację, która będzie dla nas odpowiednio wydajna. Obecnie decydować się można na dwa rozwiązania: - grawitacyjna wentylacja naturalna - mechaniczna wentylacja wywiewna lub też wywiewno-nawiewna.

Zobacz również
Wybór wentylacji

Wentylacja w budynkach wymagana jest przez przepisy budowlane. Okazuje się jednak, że ta tradycyjna grawitacyjna pod wieloma względami jest kłopotliwa. Trudno będzie do każdego pomieszczenia ja...