Wentylacja mechaniczna
Wentylacja mechaniczna

Wady wentylacji grawitacyjnej. Wymuszenie wymiany powietrza z użyciem wentylatorów pozwala za jednym zamachem usunąć tak naprawdę dwie największe wady związane z wentylacją grawitacyjną: - mała skuteczność w przypadku wysokich temperatur zewnętrznych, co sprawia, że jest mniejszy komfort dla mieszkańców - brak kontroli nad przepływem powietrza w warunkach zimowych co powoduje, że mieszkanie czy dom mogą być nadmiernie wychłodzone i pojawiają się straty energii. Zalety wentylacji mechanicznej. Wentylacja mechaniczna nie będzie zależna od warunków atmosferycznych i dlatego będzie można ją wygodnie kontrolować biorąc pod uwagę to jakie elementy w danym momencie są najważniejsze i jak wiele świeżego powietrza będzie potrzebne.

To jest uzależnione od wielu czynników i przy wentylacji mechanicznej możemy sami brać je pod uwagę i zagwarantować sobie najlepsze warunki niezależnie od tego czy jesteśmy w domu sami czy mamy gości. Dodatkowo wentylacja mechaniczna przy budowie domu umożliwia usuwanie kominów, które po prostu nie będą potrzebne. Rodzaje wentylacji mechanicznej W przypadku mechanicznej wentylacji mamy tak naprawdę trzy rodzaje rozwiązań, które mogą być obecnie stosowane - nawiewne – tłoczą one powietrze do wnętrz a wyrzut powietrza zużytego będzie realizowany w sposób naturalny przez powstające w domu nadciśnienie - wywiewne – tutaj wentylatory używane są do usuwania zużytego powietrza na zewnątrz a podciśnienie powoduje zasysanie powietrza z zewnątrz - nawiewno – wywiewne, które są połączeniem tych dwóch systemów, które są wyżej przedstawione.

Czerpią powietrze i wyrzucają przez wentylatory. Największym zainteresowaniem cieszą się właśnie te ostatnie przedstawione systemy. Działają one zrównoważenie i tym samym są bardzo wygodne dla użytkowników wentylacji. Ważniejsze jednak będzie to, że takie systemy tak naprawdę są baza do stworzenia specjalnego systemu, który daje nam dalej możliwości zorganizowania nieco większych oszczędności energii niż te, które wynikać będą z kontrolowania przepływającego powietrza. Na zmniejszenie energochłonności instalacji może wpływać także to, że wentylatory są grupowane w jednym urządzeniu, które określić można jako centralę wentylacyjną. To korzystne rozwiązanie, które rzeczywiście dobrze się sprawdzi, szczególnie gdy przygotowywany jest również wymiennik ciepła.

Zobacz również
Wentylacja mechaniczna

Wiele osób zastanawia się czy wentylacja mechaniczna z rekuperacją będzie się opłacała w pasywnym domu. W przypadku domu pasywnego jest to jednak przesądzone. Robimy wszystko, by dom tracił...