Konserwacja klimatyzacji
Jak dbać o klimatyzację?

Szczęśliwi użytkownicy klimatyzacji muszą jednak o pewnych kwestiach pamiętać. Między innymi to, że będzie to powietrze, które przepływa przez kanały urządzenia. I dlatego dbanie o czystość tych kanałów to działanie w naszym własnym interesie. Co może nam grozić ze strony nieczyszczonej klimatyzacji? Powietrze, które ma pojawić się w pomieszczeniu powinno być czyste. Aby tak się stało trzeba założyć filtr, który usunie kurz i zanieczyszczania. Mamy obecnie coraz lepsze propozycje i te stosowane filtry sprawują się coraz lepiej. Mogą one między innymi uzdatniać dodatkowo to powietrze, które będzie wchodzić do urządzenia.

Jeśli filtr będzie zanieczyszczony to trzeba się liczyć z tym, że urządzenie nie będzie już działać tak jak nam będzie na tym zależeć. Takie zanieczyszczenia stają się pożywką dla bakterii, która zaczną się w klimatyzatorze rozwijać a dalej będą one oczywiście wdmuchiwane z powietrzem do pomieszczeń. Najgorsze bakterie prowadzić mogą także do poważnych chorób. Dlatego właśnie dla swojego zdrowia będzie trzeba regularnie czyścić takie urządzenie. Zwykłe porządki Wyloty oraz wloty powietrza muszą być czyszczone suchą miękką ściereczką. Jeśli zabrudzenia będą trudne do usuwania można zastosować również letnią wodę lub też delikatne czyszczące środki o obojętnym odczynie. Nie wolno usuwać także ostrych, żrących środków. O filtry powietrza trzeba odpowiednio dbać i czyścić je tak jak będzie to wskazywał producent. Niektóre modele, lepsze mają sygnalizację zabrudzenia, dzięki czemu będziemy wiedzieć, kiedy oczyszczenie stanie się konieczne.

Pokaż mi swoją klimatyzację... Co jakiś czas oczywiście będzie się trzeba zdecydować na czyszczenie całej instalacji, a szczególnie kanałów. Przepisy mówią, że przewody powinny mieć specjalne rewizyjne otwory, dzięki którym będzie można doprowadzić do oczyszczenia wnętrz przewodów a także innych elementów instalacji, by ostatecznie osiągnąć najlepszy efekt. Taki obowiązek nakłada na nas między innymi Minister Infrastruktury w swoich rozporządzeniach. Klimatyzacja może też zostać wyczyszczona przez wyspecjalizowane firmy, które zajmują się takimi urządzeniami i wiedzą doskonale jak takim czyszczeniem się zająć. Wiedzą także jakie konkretnie metody czyszczenia w danym sprzęcie powinno się stosować.

Zobacz również
Konserwacja klimatyzacji

Klimatyzator to takie urządzenie, które odpowiada za filtrowanie powietrza w pomieszczeniach zamkniętych. Jest to sprzęt, który musi być konserwowany, jeśli ma zachować wydajność i dobrze...